0 (216) 397 59 00 info@pendikyuzyilhastanesi.com

İletişim Bilgileri

Mantar Enfeksiyonları

Mantar Enfeksiyonları

Cildiniz üzerinde kırmızı, kaşıntılı lekelerle karşılaşıyorsanız, mantar enfeksiyonu olup olmadığını merak ediyor olabilirsiniz. Cildinizde dairelere, halkalara benzeyen kırmızı renkli lekeler var ise mantar enfeksiyonu olasıdır.

Mantar Enfeksiyonlarının Belirtileri

Bir mantar enfeksiyonunun belirtileri, birçok yönden sedef hastalığına benzer. Mantar enfeksiyonları ayrıca kabarık kırmızı deri lekeleri oluşturabilir. Bu yamalar da kaşınabilir.

Bir mantar enfeksiyonu açık bir belirtisi, tedavi olmadan büyümeye devam etmesidir. Bu özellikle ayak ve kafa derisindeki mantar enfeksiyonları için geçerlidir.

 

Mantar Enfeksiyonu Nedenleri

Farklı mantar türleri mantar enfeksiyonlarına neden olabilir.

Dermatofitler yaygın bir mantar grubu türüdür. Mantar enfeksiyonları tipik olarak yüzeyseldir ve saçınızı, cildinizi , tırnaklarınızı veya mantarla temas ettiğiniz her yeri etkileyebilir. Çok bulaşıcıdırlar ve genellikle aşağıdakilerden herhangi biriyle doğrudan temastan yakalanmışlardır:

  • Mantar enfeksiyonu olan başka bir kişi
  • Halka açık havuzlar veya banyolar
  • Mantar enfeksiyonu olan bir hayvan
  • Yıkanmamış zeminler, giysiler veya çocuk oyuncakları

Mantar temastan yayıldığı için, çıplak ayakla dolaşan insanların ayaklarından mantar bulaştırması daha olasıdır.

Mantar Enfeksiyonları için Tedaviler

Mantar enfeksiyonları genel olarak antifungal topikal kremler ve oral tabletlerle kolayca temizlenir. Mantar enfeksiyonları tekrarlayan bir problemse doktorunuz farklı hijyen veya temizlik alışkanlıkları önerebilir.