0 (216) 397 59 00 info@pendikyuzyilhastanesi.com

İletişim Bilgileri

gül-hastalığı

Rosacea (Gül Hastalığı)

Rosacea yüzünüzde kızarıklığa ve görünür kan damarlarına neden olan yaygın bir cilt rahatsızlığıdır. Ayrıca küçük, kırmızı, irin dolgulu yumrular da üretebilir. Bu belirti ve semptomlar haftalar veya aylarca sürebilir. Rosacea herkesi etkileyebilir. Ancak en çok açık tenli orta yaşlı kadınlarda görülür. Rosacea’nın tedavisi yoktur, ancak tedavi belirti ve semptomları kontrol edebilir ve azaltabilir.

Gül Hastalığının Belirti ve Semptomları:

Yüz kızarıklığı : Rosacea genellikle yüzünüzün orta kısmında kalıcı bir kızarıklığa neden olur. Burnunuzdaki küçük kan damarları ve yanaklar sıklıkla şişer ve görünür hale gelir.

Şiş, kırmızı yumrular: Rosacea ile birçok kişi de yüzünde sivilce benzeyen sivilce gelişir. Bu çarpmalarda bazen irin bulunur. Cildiniz sıcak ve yumuşak hissedebilir.

Göz problemleri : Rosacea’lı birçok kişi ayrıca kuru, tahriş olmuş, şişmiş gözler ve kırmızı, şişmiş göz kapakları yaşar. Bu, oküler rosacea olarak bilinir. Bazı insanlarda göz semptomları cilt semptomlarından önce gelir.

 

Nedenler

Rosaceanın nedeni bilinmemektedir, ancak kalıtsal ve çevresel faktörlerin bir kombinasyonundan kaynaklanıyor olabilir. Rosacea kötü hijyenden kaynaklanmamaktadır.

Herkes rosacea geliştirebilir. Ancak, aşağıdaki durumlarda onu geliştirme olasılığı daha yüksektir:

  • Özellikle de güneşten zarar görmüşse
  • 30 yaşın üstünde
  • Sigara içmek
  • Ailesinin rosacea öyküsü var ise