0 (216) 397 59 00 info@pendikyuzyilhastanesi.com

İletişim Bilgileri

siğiller

Siğiller

İnsan papilloma virüsü (HPV) nedeniyle cildinizde siğiller oluşur. Siğillere neden olan virüsün 100’den fazla HPV türü vardır. Neredeyse tüm HPV tipleri, ellerinizde veya ayaklarınızda görünen nispeten zararsız siğile neden olur. Ancak, cinsel organlarınızda, içinde ve çevresinde siğillere neden olan birkaç HPV virüsü vardır. Kadınlarda ölümcül bir hastalık olan rahim ağzı kanserine yol açabilir. Genital siğiliniz olduğunu düşünüyorsanız veya onlara maruz kaldığınızı düşünüyorsanız, derhal bir doktora görünmelisiniz.

Siğil Tipleri Nelerdir?

Beş ana siğil tipi vardır. Her tip vücudun farklı bir kısmında görülür ve ayrı bir görünüme sahiptir.

Ortak siğiller

Ortak siğiller genellikle parmaklarınızda ve ayak parmaklarınızda büyür, ancak başka bir yerde görünebilir. Onlar kaba, grenli bir görünüme ve yuvarlak bir üste sahiptir. Yaygın siğiller çevredeki ciltten daha gridir.

Plantar siğiller

Plantar siğiller, ayak tabanlarında yetişir. Diğer siğiller gibi, plantar siğiller de cildinizde büyür. Ayağınızın dibinde sertleşmiş ciltle çevrili küçük bir delik olduğunu fark ederseniz, bir plantar siğiliniz olup olmadığını anlayabilirsiniz. Plantar siğiller yürümeyi rahatsız edebilir.

Düz siğiller

Düz siğiller genellikle yüz, uyluk veya kollarda büyür. Küçüktür ve hemen farkedilmez. Düz siğiller, kazınmış gibi düz bir üste sahiptir. Pembe, kahverengimsi veya hafif sarı olabilirler.

Filiform siğiller

Filiform siğiller , ağzınızın veya burnunuzun etrafında ve bazen boynunuzda veya çenenizin altında büyür. Küçük bir kapak şeklindedirler. Filiform siğiller, teninizle aynı renktedir.

Periungual siğiller

Periungual siğiller, ayak tırnaklarının altında ve çevresinde büyür. Acı verici olabilirler.

 

Siğiller Önlenebilir mi?

Siğilleri önlemenin ve vücudunuzun diğer bölgelerine yayılmalarını önleme yolları vardır.

-Ellerinizi düzenli olarak yıkayın (özellikle siğilleri olan biriyle temas halindeyseniz).

-Ellerinizi ve ayaklarınızi kuru tutun.

-Soyunma odasında veya ortak banyoda, duş ayakkabısı (parmak arası terlik) kullanın.