0 (216) 397 59 00 info@pendikyuzyilhastanesi.com

İletişim Bilgileri

Total Kalça Protezi Ameliyatı Nedir?

Kalça protezi ameliyatı, kalça ekleminde oluşan yıpranmaların yapay eklemlerle giderilmesi işlemidir. Ortopedi doktorlarımız sizin için en uygun protez tipini belirleyerek operasyonları gerçekleştirmektedir. Hasta yaşı, kalça rahatsızlığının türü gibi etkenlere bakılarak kişinin kemik yapısına uygun protezler kullanılır. Kalça ameliyatlarımızda kullanılan modern kalça protezi ile hastalarımız 15-20 yıl boyunca günlük aktivitelerine sağlıklı bir şekilde devam edebilirler.

Ortopedi doktorlarımız, detaylı hasta kontrolleri ile kullanım ömrü dolan protezleri erken dönemde tespit ederek yenilenmesini sağlar. Böylece protezin eskimesine bağlı olası komplikasyonların önüne geçilmiş olur.

Kalça Protezi Ameliyatı Nasıl Yapılır?

  • Kalça protezi ameliyatı öncesi yapılan tetkikler ile hastanın ameliyata engel bir durumu olup olmadığı tespit edilir.
  • Ameliyat, genel ya da lokal anestezi altında yapılabilir. Hastanın durumuna göre uygun anestezi yöntemi belirlenecektir.
  • Kalça bölgesine 10-20 cm civarında bir kesi uygulanarak yıpranmış kemik dokusu çıkarılır.
  • Aynı bölgeye kalça protezi yerleşitirilir ve etrafındaki diğer dokular iyileştirilir.
  • Genellikle genç hastalarda protez ve kalça uyumu kolay olacağı için çimentosuz işlem yapılır. Kemik yapısı iyi olmayan yaşlı hastalarda ise çimentolu protez uygulaması tercih edilir.

Ameliyat Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kalça protezi ameliyatı sonrası hastaların yürümesi, hareket halinde olması çok önemlidir. Ameliyattan sonraki gün ağrıların azalmasıyla birlikte yürüteç yardımıyla yürüme egzersizlerine başlanır. İkinci gün yüksek tuvaletlere oturulabilir. 4-7 gün arası hastane yatışından sonra hastalar taburcu edilir.

2-3 haftanın sonunda hastalar herhangi bir destek olmadan yürüyüşlerine devam edebilir. Doktorunuzun verdiği egzersizleri düzenli olarak yapmak, protezin başarılı bir şekilde işlevini yeri getirebilmesi açısından önemlidir. Yaklaşık 6 haftanın sonunda kalça protezi ile kalçanız normal fonksiyonlarını geri kazanacaktır.

Kalça Protezi Ameliyatı Hangi Durumlarda Yapılır?

Kalça protezi ameliyatı, kalça ekleminde kireçlenme, kırık, çıkık, yıpranma olması durumunda tercih edilebilir. Yaşa bağlı ya da kaza, darbe sonucu oluşabilen bu rahatsızlıklar farklı yöntemlerle tedavi edilemezse ameliyat kararı alınabilir. Kalça protezi yapılması gereken durumlar şu şekilde sıralanabilir;

  • Günlük basit hareketleri kısıtlayacı kalça ağrılarının olması. (yürüme ve oturup, kalkmada zorluk)
  • Fizik tedavi yöntemleri ile geçmeyen kalça ağrısı
  • Yaşam kalitesini düşüren kalça ağrıları
  • Yürüme bozukluklarına sebep olan kalça deformasyonu
  • Kalçadaki rahatsızlığın diz gibi diğer eklem bölgelerini olumsuz etkilemes

Olası Komplikasyonlar Nelerdir?

Her ameliyatta olduğu gibi çok düşük de olsa enfeksiyon riski vardır. Protez ameliyatları için söz konusu olan risklerden biri de implant çıkığıdır. Ameliyat sonrası bacak boyu eşitsizliği de görülebilir. Ciddi komplikasyonlar ise implant kırığı, protezin etrafındaki kemiklerde kırık oluşması olarak sıralanabilir. Bunun dışında metal alerjisine bağlı reaksiyonlar, bacakta kan pıhtılaşması gibi durumlar oluşabilir.

BİZE DÜŞÜNCELERİNİZİ İLETEBİLİRSİNİZ.

İletişim Formu